Higiena zabawek – jak o nią zadbać?

Zabawki towarzyszom naszym dzieciom każdego dnia. Często jednak pociechy nie zwracają uwagi na to, gdzie je kładą i nie zawsze obchodzą się z nimi tak, jak należy. Pluszowy miś, ulubiona lalka czy kolorowe klocki nierzadko poniewierają się na ziemi, gromadząc na sobie tym samym nie tylko brud ale również bakterie, które mogą się przedostać do jamy ustnej naszego dziecka.

Najmłodsze maluchy chętnie bowiem poznają zabawki nie tylko zmysłem dotyku ale również smaku. Nie raz z pewnością byliśmy świadkiem tego, jak pluszak czy figurka ulubionego bajkowego bohatera wylądowała w buzi naszego szkraba. Z tego właśnie względu tak ważne jest to, by zabawki dla dzieci utrzymać w czystości i dbać o ich higienę. Dzisiaj podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak czyścić poszczególne zabawki?

Zacznijmy od zabawek do kąpieli. Po wyjęciu ich z wody pozwólmy im całkowicie wyschnąć. Resztki mydła, które na nich pozostały to doskonale siedlisko drobnoustrojów. Dobrze też jest od czasu do czasu wymyć wszystkie gadżety w wodzie z dodatkiem środka dezynfekującego.

Wszelkiego rodzaju maskotki należy czyścić co dwa miesiące. W materiale, z którego są wykonane, gromadzą się roztocza i bakterie dlatego warto co jakiś czas wrzucić pluszaka do pralki i go odświeżyć. Wcześniej jednak należy upewnić się, czy maskotka nadaje się do prania. Jeśli ma wbudowany mechanizm grający,  po kontakcie z wodą z pewnością przestanie on działać. W takim wypadku trzeba go wyjąć, jeśli to możliwe, bądź oczyścić zabawkę za pomocą wilgotnej gąbki nasączonej wodą zmieszaną z proszkiem do prania.

Dobrym sposobem na pozbycie się bakterii z pluszowego futerka jest również umieszczenie zabawki w zamrażarce. Po kilku godzinach maluch znów będzie mógł cieszyć się czystą i odświeżoną maskotką.

Najłatwiej dbać o higienę zabawek plastikowych. Do ich umycia potrzebujemy jedynie wody z odpowiednim płynem. Zwróćmy jednak uwagę na to, by nie zawierał on w swoim składzie chloru, który może być szkodliwy w kontakcie z jama ustną malucha.

Jeśli interesują Cię również porady dotyczące higieny i pielęgnacji skóry dziecka oraz artykuły o tematyce kosmetycznej zerknij na https://blog.esentire.pl/