Zbyt głośne zabawki – zagrożenie dla słuchu dziecka?

Dzieciaki uwielbiają zabawki. Rodzice chcą dla swoich brzdąców więc stale powiększają ich kolekcję o nowe gadżety. Każdy nowy pluszak czy lalka to ogromna frajda dla szkraba. Mimo, że ma już cały ogrom zabawek, wciąż cieszy się z czegoś nowego. W dzisiejszych czasach przy ich wyborze trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Zabawki dla dzieci często posiadają efekty świetlne jak również dźwiękowe ,które mają pozytywny wpływ na rozwój naszego dziecka, stymulując jego zmysł słuchu już od pierwszych miesiąców życia. W niektórych sytuacjach zabawki imitujące dźwięki mogą jednak zaszkodzić naszemu smykowi. Dlaczego?

Dlaczego nie warto kupować maluchom zbyt głośnych zabawek?

Maluch od razu po narodzinach posiada zdolność rozpoznawania dźwięków i muzyki od szumu. Umiejętność tą dziecko nabywa już w łonie matki. To właśnie tam uczy się zapamiętywania oraz rozpoznawania poszczególnych dźwięków. Z biegiem czasu zmysł słuchu u maluszka zaczyna się wyostrzać. W związku z tym jest on również bardziej odporny na hałas panujący w jego otoczeniu.

Zdaniem naukowców, istnieje wiele zabawek które zagrażają dziecku i mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia słuchu. Komórki słuchowe maluszka zostają poddane regeneracji natomiast jeśli brzdąc cały czas ma styczność z hałasem, narażony jest on na trwałe uszkodzenie słuchu. Na początku może objawiać się to drobnymi zaburzeniami, które z czasem mogą powodować całkowitą utratę słuchu.

Tak naprawdę maluchy nie tolerują i nie lubią głośnych dźwięków. By nie narażać zdrowia dziecka do wyboru odpowiednich zabawek musimy podchodzić ze sporym rozsądkiem. Przede wszystkim musimy czuwać na tym, by brzdąc nie przykładał sobie bezpośrednio do ucha zabawki imitującej dźwięki.

Kolejnym, ważnym czynnikiem są atesty, które zabawka tego typu musi posiadać. Warto również wybierać takie zabawki, których głośność sami możemy regulować. Zanim sprawimy dziecku prezent w postaci nowej, grającej zabawki warto sprawić na własnych uszach czy nie jest ona za głośna.